Kolędy

Śpiewanie kolęd to piękna i wciąż żywa tradycja. Choć wiele z nich zostało stworzonych przez wybitnych kompozytorów, wywodzą się z kultury ludowej. Okazją do poznania oryginalnych ludowych kolęd są koncerty Joszka Brody.

Koncert „Kolędy z Brodą” to spotkanie z kulturą, w której Joszko się wychował. Na scenie znajdują się autentyczni kolędnicy z przykrytych śniegiem Beskidów, gdzie bożonarodzeniowe tradycje i obrzędy kultywowane są od pokoleń. Małe dzieci trzymają przystrojone gałązki i wykonują „połaźniczki” – bożonarodzeniowe wierszyki, pastuszkowie dowcipkując prowadzą do stajenki, na końcu Trzej Królowie wyśpiewują swoją historię i adorują Narodzonego. Jest też czas na wspólne śpiewanie. Koncert urozmaicają niezwykłe, archaiczne instrumenty – drumla, rogi zwierzęce, trombita prawie czterometrowej długości, fujara sałaska, okaryna, liść, słomki, trzcina, gajdy – towarzyszące góralskim pasterzom, a zarazem kolędnikom, od wielu wieków. Z grupą górali muzykują wykonawcy z innych regionów, a etniczne brzmienia połączone są z bardziej nowoczesnym, jazzowym wykonaniem.

Wszystkie kolędy stworzone zostały w hołdzie nowonarodzonemu Chrystusowi. Jednak w każdym regionie zwyczaj kolędowania jest inny, utwory różnią się tekstami, melodią. Joszko, od 1997 r. związany z Lublinem i jego okolicami, stworzył niezwykłą płytę z kolędami z tego regionu. Usłyszeć je można także w czasie koncertu „Na dunaj Kolędy ze wschodu” w wykonaniu Dzieci z Brodą.

Na nowo odkryte kolędy, zaśpiewane na płycie „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu”, z pewnością są perłą w polskim dorobku kulturowym. Płytę otacza atmosfera nie tylko Świąt Bożego Narodzenia, ale i święta muzycznego i kulturowego. Koncert także jest szansą, by w świątecznym czasie znaleźć źródło inspiracji w często porzuconej, niedocenionej i zapomnianej kulturze ludowej.

Lubelskie kolędy w wykonaniu Dzieci z Brodą to wydarzenie niezwykłe. Nieparzyste, wydawałoby się egzotyczne, podziały rytmiczne i ludowe melodie zagrane zostały przez muzyków jazzowych, odkryte przez dziecięce głosy. Koncert to połączenie nowoczesnego brzmienia z etnicznym kolorytem.

Kolędy są śpiewane przez dzieci, przy akompaniamencie instrumentów Joszka Brody, a także gitar, kontrabasu, gitary basowej, perkusji, akordeonu i fortepianu. Kolędują z nimi też artyści ludowi, między innymi wykonawcy urodzeni w XIX wieku. Możliwe jest to dzięki naukowcom z UMCS, którzy zgromadzili i opracowali archiwalne nagrania lubelskich kolęd – teraz prezentowane w trakcie koncertu.

Dzieło Joszka Brody i lubelskich naukowców zostało docenione m.in. przez Telewizję Polską. Materiał z płyty „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu” został również wykonany podczas transmitowanego na żywo koncertu, który odbył się 2 stycznia 2011 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

foto

Kolędy z Brodą

Na dunaj kolędy ze wschodu

film

audio

Zapraszamy wkrótce