Warsztaty

Tytułowe warsztaty to spotkanie z niezwykłym twórcą i jego bogatą działalnością artystyczną. Nie byłoby Joszka jako artysty i nie powstałaby jego twórczość, gdyby nie istnienie wspaniałej kultury źródłowej, w której muzyk się wychował.

Dzięki tej kulturze możemy dziś uczestniczyć w warsztatach, które są niepowtarzalną okazją ujrzenia egzotycznego instrumentarium – tworzą je tak niecodzienne instrumenty, jak: liść, słomka, trzcina, fujary (sałaska, jednootworowa, pięciootworowa, sześciootworowa), gajdzica, dudy, koza podhalańska, gajdy istebniańskie, okaryny z gliny i kamienia, drumle, drewniany róg pasterski, szofar z barana i z antylopy, róg węgierski, grające rzeźby Józefa Wilkonia (kopia ligawki kurpiowskiej wykonana z metalu oraz metalowy smok), trąbita beskidzka (prawie czterometrowej długości!) i wiele innych. Jak niecodziennie i tajemniczo brzmią te nazwy, tak niezwykła jest możliwość obejrzenia instrumentów i wysłuchania ich brzmień na żywo. Okazuje się, że przy pomocy najprostszego instrumentu, jakim jest np. liść, można wprowadzić słuchacza w inspirujący świat muzycznych przeżyć.

Joszko korzysta z doświadczenia wielu pokoleń muzyków związanych z kręgiem kulturowym Karpat. Jego ojciec Józef przekazał mu pasję gry na tych niezwykłych instrumentach i, co zasługuje na podkreślenie, odsłonił przed nim tajniki budowy tych swoistych dzieł sztuki.

Uczestnicy warsztatów mają okazję zapoznać się z budową instrumentów, sposobem gry na nich, usłyszeć ich brzmienie. Dowiadują się, jaka jest historia ich powstania, jak samemu można niektóre z nich stworzyć.

Nie jest to jednak jedyny cel warsztatów. Muzyka jest narzędziem, za pomocą którego możemy odkryć nasz krąg kulturowy. Spotkanie jest zachętą do zadania sobie pytań: kim jestem? Jakie wartości ukrywa miejsce, w którym żyję? Poprzez swoją działalność Joszko udowadnia, że kultura źródłowa może być niewyczerpaną kopalnią inspiracji nie tylko dla profesjonalnego muzyka, ale dla każdego człowieka.

Warsztaty zostały stworzone z myślą zarówno o dzieciach, jak i młodzieży czy dorosłych. Dodatkową atrakcją spotkań jest możliwość wzbogacenia ich o prezentację utworów z płyty Joszka, na której znajdują się archiwalne nagrania (z lat 50. XX wieku) – zawierające pieśni z regionu Lubelszczyzny wykonywane przez artystów ludowych (urodzonych w XIX wieku!). Na płycie obecne są także współczesne aranżacje tych tematów, zarejestrowane w 2007 roku przez Joszka Brodę i czołowych muzyków polskiej sceny, z udziałem dzieci ze szkół wiejskich znajdujących się na obszarze, z którego pochodzą pieśni.

Joszko Broda poprzez projekt warsztatów pragnie pokazać ich uczestnikom, że dziedzictwo kulturowe, w szczególności zaś muzyka, są wielkimi wartościami naszego narodu. Nie ma nic złego w interesowaniu się muzyką etniczną różnych regionów świata, Afryki czy Dalekiego Wschodu. Lecz nie bez powodu uważa się przysłowia za nośnik ludowej mądrości – nie brakuje jej także w powiedzeniu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”! Może warto rozejrzeć się i poszukać prawdziwego piękna i wartości w muzyce Twojego kraju, miasta, w którym mieszkasz, wsi, z której pochodzisz, Twojej rodziny? Trzeba te wartości odkryć i pielęgnować. Nie możemy się wyprzeć kultury, w której wychowaliśmy się, gdyż to także ona buduje naszą tożsamość.

Twórca warsztatów przekonuje, że poznanie swojej przestrzeni kulturowej jest kluczowe dla rozwoju każdego artysty. Na bazie tych doświadczeń można tworzyć wspaniałą muzykę. I, jak mówi: „Iść dalej z tym w świat. Tak robię ja, ale i wszyscy moi koledzy po fachu – amerykańscy bluesmani, hiszpańscy muzycy grający flamenco”. Oni znają wartość swojej kultury i chcą jej pięknem dzielić się ze światem. Joszko udowadnia też, że prawdziwe skarby kultury są na wyciągniecie ręki. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.

foto

Na scenie

W instytucjach kultury

W szkołach

film

Zapraszamy wkrótce

audio

Zapraszamy wkrótce